Projet:Wikiconcours lycéen 2016-2017/Académie de Lyon/Lycée général CSI/BrouillonPolonais

Jean Jules Jusserand, urodził się w Lyonie 18 lutego 1855 roku i zmarł w Paryżu 18 lipca 1932 roku. Był dyplomatą i francuskim historykiem.

Dzieciństwo i młodość modifier

Jean Adrien Antoine Jules Jusserand, syn Jean'a Jusserand'a i Marie Adrienne Tissot, urodził się 18 lutego 1855 roku. Był najstarszym synem rodziny, miał jednego brata i dwie siostry. Jego ojciec był właścicielem ulicy Marronniers, niedaleko placu Bellecour w Lyonie. Jean Jules Jusserand był potomkiem starej rodzinny Lyońskiej, w której ojciec był adwokatem i stracił jedynego syna i żonę. Po jakimś czasie, jego ojciec ożenił się z kobieta o 27 lat młodsza od niego, z którą miał czterech dzieci: Jean-Jules, Etienne, Jeanne et Francica.

Jean Jules Jusserand został ochrzczony 26 lutego w kościele Saint François de Salesson, jego ojcem chrzestnym był Jean Louis Rombeau a jego matką chrzestną Antoinette Laurençon. Rozpoczął naukę w prestiżowym liceum Chartreux w 1865 roku. Dzięki bardzo dobrym ocenom, zdobył dużo odznaczeń, a maturę zdobył z tym samym sukcesem.

Od 1872 do 1876, studiował język łaciński i angielski na Lyońskim wydziale literackim. Zdobył jeden doktorat literacki i obronił dwie tezy po francusku i po łacinie. Został za nie komplementowany przez historyka i krytyka literackiego Hippolyte Taine. Pod koniec swojej edukacji, postanowił skupić się nad późniejszą wybitną karierą dyplomatyczną.

Serwisy dyplomatyczne modifier

Jego kariera dyplomatyczna rozpoczęła się gdy miał 23 lata, w 1878 roku podczas jego udziału w narodowym konkursie Spraw Zagranicznych. Rozpoczyna jako student-konsul, lecz szybko zostaje pomocnikiem konsula w Londynie pod kierownictwem M. Langlet, ktory pogratolowal mu wybitnej pracy.

W 1880, został zastępca kierownika urzędu Barthelemiego-Saint-Hilaire, ministra spraw zagranicznych. Dzieła Jean Jules Jusserand, pozwoliły mu w 1882 osiągnąć posterunek asystenta Ministra Francji i Tunezji, Paul Cambon. Był odpowiedzialny za organizację administratywna protektoratu.

Dzieki swoich kontrybucjach na rzecz humanitaryzmu został wyznanym dyplomata. W 1887 wrócił do Quai d’Orsay gdzie kontynuował kariere polityczna. W 1898 rozpoczal rolę emisariusza w Stolicy Apostolskiej, a następnie Ministrem Francji w Kopenhadze. Nastepnie zostal nominowany na ambasadora w Waszyngtonie w 1902 pod prezydencja Loubet.

Ambasador w Waszyngtonie modifier

Przed wojną modifier

W 1902 roku, pod prezydencją Loubet, Jean Jules Jusserand zostaje francuskim ambasadorem w Waszyngtonie. Zastępuje on Jules'a Cambon w Madrycie, który sam zastępuje swoje brata mianowanego do Londynu. Jusserand podejmuje swoje stanowisko 7 lutego 1903.

Jego znajomość cywilizacji anglosaskich, wybitna elokwencja i zdolność do pracy wzbudzily przyjaźń Roosevelta i sympatię jego następców. Tak więc, podczas dwudziestu dwóch lat Jusserand byl rzecznikiem polityki francuskiej pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych (Roosevelt, Taft, Wilson, Harding i Coolidge)

W czerwcu 1905, rywalizacja między Francją a Niemcami o dominację Maroku prawie doprowadza do wojny. Jusserand użył swojego wpływu na Roosevelta i odegrał skuteczną rolę w negocjacjach Konferencji Algeciras : prowadził on kampanię przeciwko przystapieniu do wojny Stanów Zjednoczonych. Wsparcie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dla Francji otworzyły jej drzwi do imperium Maurów (obecnie Maroko. Negocjacja ta okazala sie skuteczna, a kilka osobistości, zarowno francuskich jak i amerykańskich oceniło, że ​​ambasador francuski „uratował pokój”.

Podczas wojny modifier

Jean-Jules Jusserand był ambasadorem Francji w Stanach Zjednoczonych od 1903 do 1925 roku. Przyjął swoje stanowisko 7 lutego 1903 roku, i od tego dnia zdobył ważną rolę w amerykańskiej polityce, ponieważ zostal rzecznikiem polityki francuskiej z 5 krzesłami (Th. Roosevelta Taft Wilson Harding i Coolidge).

Odegrał ważną rolę w sprawie przystapienia do wojny Stanów Zjednoczonych u boku Francji . Byl to okres niepokoju i obaw dla Jusserand, gdyż amerykańska opinia publiczna była bardzo podzielona. Przystapienie do wojny zajęło Amerykanom ponad trzy lata, przez nadmierna pomorska wojne rozpaczeta przez Niemcy.

12 marca 1917, Izba Reprezentantów zostaje upoważniona do uzbrojenia statków handlowych. Po atakach na dwa amerykanskie statki przeprowadzonych przez niemieckie U-Boats-y , w dniu 20 marca, prezydent USA oglosza stan wojny z Niemcami, po czym stwierdza, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie ograniczyć swoich środków obronnych w jednej domenie okrętowej. W dniu 2 kwietnia, prezydent ogłosza na Kongresie zamiar wstapienia do wojny u boku Ententy, i że należy wysłać wojska do walki na ziemie Francuskie aby wejść bezpośrednio do walki. Senat zatwierdza tę uchwałę, z 182 głosami przeciwko 6, i 6 kwietnia 1917, Stany Zjednoczone są oficjalnie w stanie wojny. 28 czerwca 1917 pierwszy oddział amerykanski wkracza na ziemie francuskie, lądując w Saint-Nazaire. Jean Jules Jusserand ogłasza wtedy, że "Po raz pierwszy, neutralna nacja zdecydowała się na wejście w konflikt bez wstępnego przetargu, bez stawiania warunków”

10 maja 1917, prezydent rady francuskiej, Clemenceau, wysyła mu telegraf aby go pochwalić za jego działania, mówiący “ Wszystko co powiedzieliście jest doskonale”. 5 września, Stany Zjednoczone biorą udział w pierwszej ofensywie przeciwko Niemcom. 11 listopada, gdy Amerykanie byli już blisko zwycięstwa, ogłoszono zawieszenie broni a 1 Wojna Światowa dobiega końca.

W ramach negocjacji traktatu Wersalskiego, JJJ towarzyszy prezydentowi Wilsonowi, który podziela w nim zaufanie. Wilson był pierwszym amerykańskim prezydentem, który przyjechał do Europy podczas swojego mandatu. 18 stycznia 1919 rozpoczyna się w Paryżu Konferencja dla Pokoju. Doprowadziła ona do podpisania traktatu Wersalskiego 28 czerwca. Razem z nim są podane kondycje wyjścia z wojny i definitywny pokój wydaje się ustanowiony.

Jednakże nikt nie myślał, że ten okres harmonii przetrwa zaledwie 22 lata przed nastapieniem kolejnego światowego konfliktu. Jean Jules Jusserand nie mial zadnego wplywu na 2 Wojne Swiatowa, gdyż zmarł w 1932 roku.

Po wojnie modifier

Nawet po Pierwszej Wojny światowej Jean Jules Jusserand wciąż walczył aby zachować pokój, dla którego poświęcił swoje życie. JJJ towarzyszył amerykańskiemu prezydentowi Woodrow Wilson podczas Konferencji Pokojowej w Paryżu gdzie 28 czerwca 1919 roku podpisano Traktat Wersalski. Gdy armia Polska napadła na Ukrainę, kontrofensywa rosyjska doszła do Warszawy. JJJ został na misji militarno-dyplomatyczna we Francji aby pomóc Polakom.

Przez pięc lat jest francuskim ambasadorem w Waszyngtonie pod prezydencja Warren G. Harding i Calvin Coolidge. Podczas tego okresu opublikował dziesiątki dzieł po francusku i angielsku o różnych tematykach. Po licznych latach aktywności osiedlił się wraz z małżonką w Saint Haon le Chatel gdzie wykupili posiadłość.

W roku 1923, JJJ wypowiedział się podczas ceremonii inauguracji monumentu poświęconego zmarłym amerykańskim żołnierzom. Mając 70 lat, odszedł na emeryturę i nastąpił go Émile Daeschner w 1924, a później, 1 stycznia 1925 Henry Beranger.

Fundator "Alliance française" modifier

Jean Jules Jusserand uczestniczył w 1884 roku w powstaniu Alliance française.

Alliance française jest francuską organizacją, której celem jest podkreślenie wpływu kultury francuskiej, zwłaszcza po porażce przeciwko Niemcom w 1870 roku.

Jest to stowarzyszenie, które nie jest przedmiotem wpływów politycznych ani religijnych. Rzeczywiście liczy ono wśród swoich założycieli protestanta, żyda, katolika i wielu ludzi wyznających różne religie. Sojusz ten został ustanowiony 21 lipca 1883 roku z inicjatywy Pawła Cambon. Jego komitet składał się z Philippe Berthelot, Jean-Jules Jusserand, Ferdinand de Lesseps, Louis Pasteur, Ernest Renan, Jules Verne, Félix Charmetant i Armand Colin. Nazwa została zainspirowana Alliance Israelite Universelle.

Francuska Fundacja Alliance jest „odniesieniem moralnym i prawnym” francuskich sojuszy. To ona uznała nowe francuskie Alliances w zatwierdzanie ich statutów. Towarzyszy sojuszom w szkoleniu pracowników, oraz doradza w rozszerzeniu ich działalności.

Alliance française osiedla swoje zakłady na całym świecie i jest obecnie największą organizacją pozarządową w świecie kultury, posiadając niemal 1000 placówek w ponad 136 krajach.

Alliance française w Lyonie jest związkiem założonym w 1984 roku, który uzyskał wiele labelów od momentu powstania. Jest dziś pierwszą francuską szkołą usytuowaną w Lyonie. Posiada wielokulturowy zespół 40 osób. Przyjmuje 2500 studentów rocznie z ponad 130 różnych narodowości w 2.500 m² nowoczesnej powierzchni przeznaczonej do nauki języków obcych z 17 przestronnych sal z klimatyzacją.

Nadal trwa do dziś z duchem założycieli, m.in. Jean-Jules Jusserand.

Twórczość modifier

Po francusku modifier

  • Le Théâtre en Angleterre depuis la conquête jusqu'aux prédécesseurs immédiats de Maarten Bax (1878).
  • Les Anglais au Moyen Âge: la vie nomade et les routes d'Angleterre au XIVe siècle (1884).
  • Histoire littéraire du peuple anglais (vol. 1, 1893; vol. 2, 1904; vol. 3, 1909).
  • Le Roman au temps de Shakespeare (1887).
  • L'Épopée de Langland (1893).

Po angielsku modifier

  • With Americans of Past and Present Days (1916), dla którego zdobył nagrodę Pulitzera.
  • What Me Befell : The Reminiscences of J. J. Jusserand, 1933.
  • A French Ambassador at the Court of Charles II, 1892.

Kolaboracje modifier

  • « La Tunisie »,texte inséré dans La France coloniale, histoire, géographie, commerce, ouvrage publié sous la direction de M. Alfred Rambaud. Paris : A. Colin, 1888
  • « Les Grands Écrivains Français. Études sur la vie, les oeuvre et l’influence des principaux auteurs de notre littérature », texte inséré avec pagination à part dans Jules Simon, Victor Cousin, Paris: Hachette, 1887.

Korespondencje modifier

  • Jean-Jules Jusserand, [Lettre à Anatole France], 9 marca 1888 lub 1889, Korespondencja z Anatole France, Bibliothèque Nationale (Nouvelles Acquisitions Françaises, 15 384 / 423).
  • Jean-Jules Jusserand, [Lettres à Ferdinand Brunetière], 11 et 23 marca, 23 septembre, Korespondencja z Ferdinand Brunetière, Bibliothèque Nationale (Nouvelles Acquisitions Françaises, 25 041/307, 309, 313).
  • Jean-Jules Jusserand, [Lettre à Gaston Paris], 11 września 1900, Korespondencja z Gaston Paris, Bibliothèque Nationale (Nouvelles Acquisitions Françaises, 24 444 / 55, 122).
  • Jean-Jules Jusserand, [Lettre à Joseph Reinach], 23 listopada 1898, Korespondencja z Joseph Reinach, Bibliothèque Nationale (Nouvelles Acquisitions Françaises, 13 544 / 117).
  • Jean-Jules Jusserand, [Lettre à Arvède Barine], 12 lutego 1889, Korespondencja z Arvède Barine, Bibliothèque Nationale (Nouvelles Acquisitions Françaises, 18 344 / 256).

Spuścizna i pamięć w sferze publicznej modifier

Na czas obecny, na cześć roli dyplomatycznej Jean Jules Jusserand wzniesione są różne monumenty we Francji i w Stanach Zjednoczonych. W 1935, ławka zrobiona z granitu i marmuru została postawiona aby uczcić przyjazne więzi między Jean Jules Jusserand a prezydentem Théodore Roosevelt. Upamiętnia ona miejsce gdzie przyjaciele siadali podczas ich spacerów w Rock Creek Park w Waszyngtonie.

Wieża Jusserand w Saint-Haon-le-Châtel jest dziełem Joanny Durand na pamiątkę przebytych przez niego tam lat. Została zainaugurowana we wrześniu 1935 roku. W 1990r, w Lyonie nazwano po nim ulicę.

Przypisy modifier

Zobacz też modifier

Podobne artykuły modifier

Pierwsza Wojna Światowa

Theodore Roosevelt